Zawody, w których są niedobory pracowników w Krakowie – zawody przyszłości

Na pracę w Krakowie mogą liczyć w szczególności pracownicy z branży ochrony zdrowia, IT, budowlanej i edukacyjnej. Jakie są zawody przyszłości w stolicy województwa małopolskiego? Sprawdzamy, jakie możliwości zawodowe oferuje to ponad 700-tysięczne miasto i dlaczego warto szukać tu pracy.

Praca Kraków: najważniejsze informacje 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2021 roku w całym województwie małopolskim liczba osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw wynosiła niemal 558 tys. Największy odsetek z nich stanowili zatrudnieni w branży przemysłowej (głównie przetwórstwie przemysłowym) oraz w sektorze usług. 

Gdzie można pracować w Krakowie? Najważniejsze branże to budownictwo, handel, naprawa pojazdów samochodowych, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz edukacja. Specjalista może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie za pracę w Krakowie – na koniec I kwartału 2021 roku średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 7 729,52 zł, czyli o 100 zł więcej niż w Warszawie, gdy tymczasem w całym województwie małopolskim było to 6 185,12 zł. 

Praca: Kraków pozwala na uzyskanie wysokich zarobków – szczególnie pracownikom informacji i komunikacji, a także działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Najmniej zarabiają z kolei osoby zatrudnione w sektorze zakwaterowania i gastronomii.

Według najnowszych statystyk GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w Krakowie w październiku 2021 roku wynosiła 3,0 proc. To oznacza, że zatrudnienie znalazła większość osób, które szukały ciekawych ofert. Praca: Kraków możliwa jest w profesjach deficytowych w rozwijających się branżach, a także w zawodach przyszłości. 

Kto znajdzie ciekawe oferty pracy w Krakowie? 

Atrakcyjne zatrudnienie czeka na zainteresowanych kandydatów. Z danych “Barometru zawodów” na 2022 rok wynika, że tutejsi pracodawcy mogą zaoferować pracę w Krakowie od zaraz przede wszystkim przedstawicielom sektora ochrony zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom i położnym oraz ratownikom medycznym. Deficyty obserwuje się jednak także w innych sektorach – potrzebni są przedstawiciele następujących branż: 

 • IT: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, 
 • budowlanej, inżynieryjno-drogowej i instalacyjnej: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, 
 • fryzjersko-kosmetycznej: fryzjerzy, kosmetyczki, 
 • motoryzacyjnej: blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • TSL: kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy samochodów osobowych, listonosze i kurierzy, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • edukacyjnej: nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • pomocy społecznej: opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, 
 • ekonomicznej i administracyjno-biurowej: pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

Do poszukiwanych pracowników należeć będą również: fizjoterapeuci i masażyści, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, logopedzi i audiofonolodzy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, pedagodzy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, przedstawiciele handlowi, psycholodzy i psychoterapeuci, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy. 

Kraków: praca dodatkowa

W stolicy województwa małopolskiego dostępne jest nie tylko zatrudnienie na pełny etat, ale również praca dodatkowa – sezonowa lub całoroczna. Wielu pracodawców gotowych jest zatrudnić kandydatów na część etatu, na weekendy, ferie lub wakacje. 

Praca dodatkowa w Krakowie to sposób na zwiększenie domowego budżetu. Dostępna jest na takich stanowiskach jak magazynier, pracownik call center, niania, sprzedawca czy specjalista ds. obsługi klienta. Jest to dobre rozwiązanie dla uczniów oraz studentów. W pracy dla studentów w Krakowie zazwyczaj oferowana jest umowa zlecenie i najniższa stawka godzinowa, należy jednak pamiętać, że w przypadku osób do 26. roku życia kwota brutto stanowi kwotę netto. 

Młodzi kandydaci mogą zatrudnić się także w sezonie turystycznym, np. jako przewodnicy, kasjerzy, hostessy, recepcjonistki, sprzątaczki, dostawcy jedzenia. Chcąc pracować na pół etatu, można znaleźć pracę biurową w Krakowie, np. jako specjalista ds. marketingu, pomocnik księgowej lub sekretarka. 

Zawody przyszłości w stolicy Małopolski

Dobrym pomysłem na znalezienie ciekawej, rozwojowej pracy jest zatrudnienie w jednej z rozwijających się branż w Krakowie. Są to w szczególności sektory: nowoczesnych technologii, usług i IT. Dynamicznie rozwijają się tu również transport i spedycja. To sprawia, że obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na pracę kierowcy w Krakowie. 

Zdaniem części kandydatów przed obraniem określonej ścieżki kariery warto sprawdzić, kogo będą potrzebować pracodawcy za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Według obecnych prognoz do zawodów przyszłości należą przede wszystkim: 

 • logistyk, 
 • trener, 
 • dietetyk, 
 • specjalista z branży IT, 
 • kosmetyczka, 
 • pielęgniarka, 
 • fizjoterapeuta, 
 • lekarz, 
 • grafik komputerowy. 

Warto również nadmienić, że zapotrzebowanie na przedstawicieli niektórych profesji pozostaje na stałym poziomie – nawet wtedy, gdy nie należą one do tzw. zawodów przyszłości. O jakich stanowiskach mowa? Pracodawcy w Krakowie stale potrzebują m.in. księgowych, pracowników budowlanych, ratowników medycznych, nauczycieli, elektryków czy pracowników fizycznych. 

Dzięki wysokim pensjom oraz ciekawym ofertom chętnych do pracy w Krakowie nie brakuje. Osoby zainteresowane rozwojem zawodowym powinny poszukać zatrudnienia w jednym z zawodów deficytowych. Chcąc zapewnić sobie atrakcyjne możliwości, warto także rozważyć pracę jako przedstawiciel jednego z zawodów przyszłości.