7 kwietnia 2020

Patriotyzm – czym jest?

Patriotyzm oznacza dla mnie przede wszystkim szacunek oraz umiłowanie kraju z którego pochodzę i jego symboli narodowych. Znaczenie ma każdy gest, od tych najmniejszych np. wywieszanie flagi w święta narodowe, zachowanie odpowiedniej postawy podczas śpiewania hymnu narodowego, czynny udział w świętach narodowych, szacunek dla mowy polskiej, chęć poznania historii kraju oraz sławnych Polaków, nie wstydzenie się polskiego pochodzenia i bycie dumnym z tego, aż po te większe jak gotowość do obrony Ojczyzny w chwili zagrożenia, reprezentowanie kraju w polityce lub sporcie.

My jako uczniowie również możemy przyjąć postawę bardziej lub mniej patriotyczną – jeśli uczymy się chętnie i samodzielnie dążymy do pogłębienia swojej wiedzy w różnych dziedzinach, dajemy sobie szanse na zdobycie dobrego wykształcenia i możliwość przyczynienia się do podniesienia jakości różnych dziedzin gospodarki polskiej. Jeżeli jednak zaniedbujemy naukę i wolimy wygodnictwo zamiast pracy to możliwe, że w przyszłości Polska nie będzie miała z nas pożytku bo nie będziemy w stanie nic nowego jej ofiarować.

Myślę, że w dzisiejszych czasach patriotyzm spychany jest na margines. Uważam, że pierwszymi nauczycielami patriotyzmu powinni być rodzice, a potem szkoła. U mnie w domu zawsze staramy się pamiętać o świętach narodowych i uczczeniu ich symbolami narodowymi. Wiem, że nie we wszystkich rodzinach przywiązuje się do tego wagę, a przecież jeśli rodzice nie wywieszą flagi w Narodowe Święto Niepodległości, to ich dzieci w przyszłości też tego nie zrobią… Dla mnie przejawianie patriotyzmu jest ważne i oczywiste, dlatego będę zawsze pamiętał kim jestem i skąd pochodzę i tej miłości do Ojczyzny będę uczył również w przyszłości swoje dzieci.

Konkurs!

Już niebawem ogłosimy ciekawy konkurs patriotyczny dla wszystkich naszych czytelników. Co waszym zdaniem powinno być tematem konkursowym? Może macie pomysły na temat konkursu?

Nadsyłajcie do nas drogą e-mail:

  1. Temat konkursu
  2. Opis i regulamin konkursu
  3. Możliwych sponsorów konkursu
  4. Kto miałby wziąć udział w konkursie patriotycznym?

Zachęcamy do wspólnej zabawy!

Konkursy dla szkół i dzieci

Jesteś uczniem jakiejś szkoły? Może chcesz zorganizować konkurs wspólnie z nauczycielem, którego wyniki opublikujemy na łamach naszej strony?