7 kwietnia 2020

Eksperci – zwracaj uwagę na to, jakie przyjmujesz informacje

Nie da się ukryć, że człowiek potrzebuje odpowiednich informacji, jeśli pragnie rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie. Fachowa wiedza jest więc niezbędna każdemu, komu marzy się sukces. Jednak jak wiadomo, informacje w dzisiejszym świecie napływają dosłownie zewsząd, wobec tego nie zawsze są one przydatne i wartościowe. Zatem dobrze byłoby być ostrożniejszym przy dobieraniu sobie „źródeł mądrości”. Jak to zrobić?

Zdarza Ci się szukać wiedzy, której akurat pilnie potrzebujesz a wszędzie tam, gdzie jej szukasz, natrafiasz na same „bzdety”? I zanim znajdziesz interesujące informacje, musisz przebrnąć przez całą masę bzdur? Na pewno Cię to spotkało. Zresztą jak każdego. Weź pod uwagę, że jest wiele osób, które uwielbiają stawiać się w pozycji eksperta i prawić mądrości na prawo i lewo. W czasach szybkiej i łatwo dostępnej komunikacji oraz możliwościom technologicznym to zjawisko w szczególności przybrało na sile. Gdzie się nie obejrzysz, możesz dostać jakąś poradę i pouczenie. Ważna jest w więc umiejętność „odcedzania” tego, co niepotrzebne od tego, co faktycznie jest istotne.

Nazwijmy teraz rzecz po imieniu. Zdecydowana większość informacji, które człowiek otrzymuje to zwyczajne śmieci – ani mu one nie pomagają, ani nie rozwijają. W takim razie przydałby się jakiś filtr przepuszczający tylko to, co niezbędne. Na szczęście – i to jest dobra wiadomość – można zadecydować o tym, co chce się słyszeć i od kogo. Wystarczy tylko wybrać taką opcję jak w jakimś urządzeniu. Toteż należy zacząć baczniej przyglądać się „źródłom wszelkiej mądrości”. Ma to duże znaczenie, jeśli masz zamiar odnieść sukces i potrzebujesz pomocy oraz wiedzy od prawdziwych ekspertów. Łatwo jest odróżnić prawdziwego fachowca od kogoś, komu daleko do tego miana. Pierwszy nie jest typem człowieka, który się narzuca, wymądrza i szuka każdej sposobności do wywyższenia się nad innymi, chwaląc się swoją wiedzą. Drugi typ to zupełne przeciwieństwo pierwszego. Może nie mieć o niczym pojęcia, a będzie wypowiadał się za stu ekspertów. Także pytając ludzi, o których myślisz, że mają niezbędną wiedzę czy przekopując się przez informacje np. w Internecie, przyglądaj się temu, czy ci, którzy się wypowiadają, rzeczywiście mają pojęcie o tym, co mówią i piszą. W miarę możliwości sprawdzaj takich ludzi, zobacz, czym się zajmują i jakie mają osiągnięcia na koncie. Chcąc samemu stać się ekspertem, nie masz innego wyjścia jak uczyć się tylko od tych, którzy sukces już osiągnęli. Rozumiesz zatem, jak ważny jest dobór źródeł wiedzy. Poza tym szukając interesujących Cię informacji w Internecie, odwiedzaj tylko takie strony, które w sposób fachowy zajmują się dziedziną, która Cię interesuje. To samo dotyczy również czasopism czy innych form przekazu informacji. Wybieraj tylko specjalistyczne magazyny i programy. Inne sobie odpuść. Nie poświęcaj czasu na przedzieranie się przez przysłowiową dżunglę, tylko uprość sobie to zadanie – ogólne źródła informacji mają to do siebie, że są… ogólne. Zresztą ze wszystkim tak rób. Jeśli coś Cię interesuje, nie pytaj o to każdego napotkanego człowieka. Pamiętaj, że ludzie lubią „pleść” i robią to praktycznie wszędzie, nie bacząc na to, co tak naprawdę czynią i jaki bałagan informacyjny przy tym robią. Możesz się przez to pogubić i narobić chaosu we własnym umyśle. Zatem szukaj informacji w sposób rozważny.

Zwróć jeszcze uwagę na fakt, iż pragnąc osiągnąć sukces, nie możesz marnować swojego cennego czasu na szukanie fachowej wiedzy tam, gdzie jej na pewno nie znajdziesz – możesz naprawdę stracić wiele czasu, który mógłbyś przeznaczyć tam, gdzie trzeba. Skup się zatem tylko na tym, co dostarcza Ci takich informacji, jakich naprawdę potrzebujesz. Trzymaj się blisko ludzi, którzy są ekspertami. Czytaj magazyny, które specjalizują się w dziedzinie, którą się zajmujesz. Tak samo sprawa ma się z portalami internetowymi. Nastaw się na zdobywanie konkretnej wiedzy. Sprawdzonej i praktycznej, a nie teoretycznej; teoretyzowanie zostaw innym. Niech w polu Twoich zainteresowań nie będzie „jarmarczna paplanina”. Ty zmierzasz drogą do sukcesu, a więc oznacza to, że masz obowiązek unikania takiej paplaniny i zwrócenia się ku takim źródłom informacji, które pomogą Ci go osiągnąć.