Uniwersytet Jagielloński – niezwykły punkt na mapie Krakowa

Jest jedną z najważniejszych uczelni w Europie, odgrywa też ogromną rolę w dziejach Krakowa. Uniwersytet Jagielloński, dawna Akademia Krakowska, to wspaniała historia oraz zabudowania, którym warto się uważniej przyjrzeć. Dlaczego obiekty związane z krakowską uczelnią będą tak ważnym punktem w programie każdej wycieczki po stolicy Małopolski?

Z kart historii

Uniwersytet Jagielloński zasługuje na uwagę m. in. ze względu na swą historię. To jedna z najstarszych uczelni na świecie, która do dziś cieszy się ogromnym uznaniem. Kiedy powstała ta uczelnia? W 1364 roku, kiedy to z fundacji króla Kazimierza Wielkiego zaczęła swą działalność Akademia Krakowska. Odnowiona w czasie Jagiellonów, w początkach XIX wieku zmieniła swą nazwę na Uniwersytet Jagielloński. Przez wieki w murach tej uczelni wiedzę zdobywali znani Polacy, tu również gościli znani i cenieni na całym świecie wykładowcy. Dziś w czasie wycieczki po Krakowie, można podziwiać dwa, bardzo ważne dla tej uczelni, gmachy. Co warto o nich wiedzieć?

Collegium Novum – główna siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego

Collegium Novum, czyli główna siedziba UJ, jest jednym z piękniejszych gmachów, które można ujrzeć tuż przy Plantach. Neogotycka budowla powstała pod koniec XIX wieku. Dziś gmach ten znany jest przede wszystkim z pięknej auli, w której można podziwiać portrety znanych profesorów. Dumą auli tej jest obraz Jana Matejki, na którym artysta przedstawił Mikołaja Kopernika (jednego z najsłynniejszych studentów Akademii Krakowskiej) w trakcie badania nieba.

Collegium Maius – najstarszy gmach akademicki

Collegium Maius, jako najstarszy gmach Akademii Krakowskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To ciekawy przykład architektury z XV wieku, którego dumą do dziś jest piękny dziedziniec z arkadowymi krużgankami. Dawniej w gmachu tym mieściły się lektoria, czyli sale wykładowe, biblioteka oraz mieszkania profesorów. Obecnie gmach ten pełni rolę siedziby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – placówki, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat Akademii Krakowskiej oraz roli, jaką odegrała ona w dziejach polskiej nauki i kultury. W zbiorach tego muzeum znajdują się również przyrządy astronomiczne, z których korzystał Mikołaj Kopernik, a także jeden z najstarszych na świecie globusów. Całość robi ogromne wrażenie, warto zatem poświęcić tej placówce muzealnej nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki do Krakowa.

Dzieje Akademii Krakowskiej intrygują, warto im zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Kuszą też piękne gmachy, należące do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezentowane w nich wystawy sprawiają, że każdy z nas może w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób poznawać dzieje uczelni, dzięki której Kraków do dziś pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Europie.

Dane kontaktowe:

Adres: Gołębia 24, 31-007 Kraków
Założyciel: Kazimierz III Wielki
Założenie: 12 maja 1364, Kazimierz, Kraków
Rektor: prof. dr hab. med. Wojciech Nowak