Wybór studiów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Egzamin dojrzałości to dla wielu ludzi ważny moment w życiu. To przełom, który decyduje o tym, co dalej. Już sam wybór przedmiotów, jakie będzie się zdawało podyktowany jest zazwyczaj tym, jaką ścieżkę wybiera się po ukończeniu liceum. Dobrze zdana matura otwiera drzwi do wielu prestiżowych uczelni.

Kiedy wybierać studia?

Tak naprawdę już na początku liceum warto sobie zadać pytanie – jaki kierunek studiów jest dla mnie interesujący? Gdzie chcę kontynuować edukację? Jest to ważne, gdyż wtedy jeszcze można zmienić swój profil w liceum. Przykładowo, jeśli pod koniec pierwszej klasy dojdzie się do wniosku, że rozszerzona chemia i biologia to jednak nie to, a na myśl o studiach medycznych robi się słabo, to jest jeszcze szansa na to, aby przenieść się do klasy o innym profilu nauczania, np. matematycznej czy humanistycznej. Dobrze jest już w połowie nauki w liceum mieć pomysł na to, co chce się zdawać na maturze. Na niektóre kierunki studiów wymagana jest matura z konkretnych, określonych w warunkach rekrutacji przedmiotów. Oprócz tego są jeszcze przedmioty obowiązkowe. Wczesna decyzja pozwoli na skoncentrowanie się na nauce wybranych dziedzin i pomoże w solidnym przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości.

Nie mogę się zdecydować…

Gdy jest się dobrym w wielu dziedzinach nauki, decyzja o dalszej ścieżce może być trudna. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się rynek pracy. Jakie zawody są popularne? Jakich specjalistów poszukują pracodawcy? Odpowiedź na te pytania może znacznie ułatwić i zawęzić wybór. Oczywiście nie warto decydować się na dane studia tylko dlatego, że są prestiżowe i obiecujące, jeśli chodzi o zatrudnienie. Trzeba również czuć, że jest to kierunek zgodny z własnymi zainteresowaniami. Męczenie się przez pięć lat na studiach, które nie są nijak interesujące, nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej, jeśli można połączyć zainteresowania naukowe z wyborem takiego kierunku, którego ukończenie da realne szanse na zatrudnienie.

Rankingi uczelni i informacje z pierwszej ręki

Rozważając wybór studiów warto zapoznać się z rankingami uczelni wyższych. Są one zwykle podzielone na kategorie – według typów uczelni. Można w ten sposób sporo dowiedzieć się o jakości kształcenia w danych placówkach. Ponadto dobrym pomysłem jest zorientowanie się, gdzie studiowali bądź nadal studiują znajomi, sąsiedzi czy członkowie rodziny i popytanie ich o opinie na temat danej uczelni. W sieci są także liczne fora internetowe studentów, na których również można zasięgnąć rady w sprawie wyboru kierunku. Lepiej zrobić wcześniejsze rozeznanie, niż wybierać w ciemno.

Studia to ważny i piękny okres w życiu. Warto postarać się i dobrze wybrać, aby był on ciekawy, owocny i pozwalający na zdobycie przydatnej, konkretnej wiedzy. Dzięki temu znalezienie pracy będzie łatwiejsze, a czas studiów będzie się mile wspominało przez lata.