10 największych atrakcji Krakowa

Kraków to nie tylko przykład dawnej architektury, kolebka polskiej kultury, ale przede wszystkim turystyczna atrakcja Polski. To drugie co do wielkości oraz liczby mieszkańców miasto, położone w południowej części kraju. Dawna stolica Polski, miasto koronacyjne oraz nekropolia królów. Kraków stanowi centralny ośrodek nauki i kultury. W mieście znajduje się wiele uniwersytetów, akademii oraz wyższych szkół. Nie brakuje także placówek kulturalnych, pięknych obiektów sakralnych czy zjawiskowych parków. Kraków mieści w sobie bogatą historię i nowoczesne podejście do przyszłości. Jest to miasto otwarte na turystów i pragnące zaoferować im niezapomniane chwile. Doskonale przygotowana baza hotelowa oraz restauracyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. To niezwykłe miejsce można odwiedzać o każdej porze roku, ponieważ zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Oto 10 największych atrakcji Krakowa, które warto odwiedzić podczas krótkiego pobytu:

1. Rynek Główny

Istotnym punktem każdego historycznego miasta jest rynek. Kraków może poszczycić się jednym z największych rynków w Europie oraz największym rynkiem o charakterze średniowiecznym. To właśnie tutaj doszło do złożenia słynnego Hołdu Pruskiego w 1525 roku. Na Rynku Głównym organizowane są wszelkiego rodzaju koncerty, występy artystyczne czy widowiska. Dla wielu turystów Rynek stanowi punkt odniesienia podczas zwiedzania Krakowa. Wokół Rynku skupiają się liczne restauracje i kramy z pamiątkami. Całość tworzy piękny obraz, który goście lubią uwieczniać swoimi aparatami. Od kilku lat miejsce to można zwiedzać z miękkiego siedzenia dorożki, która jest zaprzężona w pięknie przystrojone konie. Warto zaznaczyć, że ruch na rynku został zamknięty dla samochodów w 1979 roku. Dzięki temu goście mogą w spokoju doświadczać średniowiecznego piękna tego miasta.

2. Kościół Mariacki

Centralnym punktem Rynku Głównego jest jeden z największych symboli Krakowa – Kościół Mariacki. Bazylika Mariacka pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Głównym symbolem obiektu są dwie wieże. Jedna o wysokości 82 m a druga nieco niższa, mająca 69 m. Wyższa z wież co godzinę skupia na sobie wzrok znajdujących się na rynku turystów. To właśnie z niej rozbrzmiewa słynny na cały świat Hejnał Mariacki. Legenda mówi, że hejnalista ostrzegał mieszkańców grodu o zbliżającym się niebezpieczeństwie grając na trąbce. Hejnał został nagle przerwany, gdy strzała wrogów ugodziła go w szyję. W Bazylice znajduje się wyjątkowe dzieło sztuki. Jest nim ołtarz Wita Stwosza. Artysta wykonał go między 1477 a 1489 rokiem. To przykład niesamowitego kunsztu i dokładności oraz ogromnego talentu. Zwiedzający Bazylikę nie potrafią ukryć zachwytu liczbą detali i idealnym doborem kolorów. Bazylika Mariacka robi ogromne wrażenie na turystach nie tylko z zewnątrz ale także wewnątrz.

3. Sukiennice

Na krakowskim rynku znajduje się także dawny dom towarowy. Sukiennice są przez wielu żartobliwie nazywane pierwszą galerią handlową na świecie. Pierwsze kramy stawiano tutaj już za Bolesława Wstydliwego. Natomiast to Kazimierz Wielki zapoczątkował powstanie gotyckiego budynku. Niestety, obiekt ten spłonął w 1555 roku. Wygląd dzisiejszych Sukiennic, to wynik przebudowy mającej miejsce w XIX wieku. We wnętrzu Sukiennic znajdziemy tradycyjne kramy z pamiątkami. Odradza się jednak turystom dokonywanie tam zakupów, ponieważ ceny są znacznie wyższe. Jednak warto odwiedzić działającą w Sukiennicach galerię Sztuki Polskiej, gdzie można podziwiać obrazy pędzla, na przykład Jana Matejki.

4. Brama Floriańska i Barbakan

Jak łatwo się domyślić, historia Krakowa obfituje w liczne bitwy oraz inne tragiczne doświadczenia. Niewiele więc zostało z dawnych murów obronnych, baszt czy obwarowań. Dlatego tak nietypowo na tle miasta prezentuje się gotycki Barbakan, zbudowany u schyłku XV wieku. Pierwotnie miał on osłaniać Bramę Floriańską. Zaborca austriacki planował rozbiórkę, ale fortyfikacje udało się obronić i można ją podziwiać do dzisiaj. Dużo szczęścia miała również Brama Floriańska z klasycystycznym ołtarzem z XIX wieku. Dzięki staraniom Feliksa Radwańskiego, a później Władysława Czartoryskiego udało się ją zachować i odnowić. Dzisiaj stanowi dość nietypową atrakcję, która przyciąga wzrok i ciekawi swoją historią.

5. Park Planty

Kraków obfituje nie tylko w bogate średniowieczne zabudowania, ale również piękne parki. Stare Miasto otacza wyjątkowy z nich. Planty stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Powstały na miejscu średniowiecznych fortyfikacji. Fortyfikacje kazał zburzyć austriacki zaborca, a park powstał na początku XIX wieku z inicjatywy Feliksa Radwańskiego. Park jest podzielony na 8 ogrodów i doskonale wpisuje się w miejski krajobraz. Na Plantach umieszczono liczne obrazy i rzeźby, które upiększają go nadając artystyczny wymiar. Krakowianie lubią spacerować po tym obiekcie. Dla wielu jest on miejscem wypoczynku i refleksji.

6. Wawel

Słowem Wawel określa się wzgórze, na którym znajduje się słynny Zamek Królewski oraz Bazylika św. Stanisława i św. Wacława wraz z kryptami, które są miejscem pochówku polskich królów oraz osób zasłużonych dla Krakowa. Ze wzgórza rozciąga się widok na całe miasto i na rzekę Wisłę, która przepływa tuż obok. Zamek Królewski jest obecnie budynkiem muzealnym. Można tam zobaczyć polski miecz koronacyjny, insygnia królewskie, dawne meble i elementy wystroju. Często wystawia się również słynne gobeliny. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się Krypty Królewskie, które można odwiedzać w określonych godzinach. Nie można też zapominać o metalowym pomniku legendarnego smoka ziejącego ogniem. Z pewnością jest to jeden z ciekawszych punktów na mapie Krakowa.

7. Kopiec Kościuszki

Tadeusz Kościuszko to weteran wielu bitew i bohater dwóch narodów. Dzięki swojej odwadze, sprytowi i zasadom moralnym zmienił bieg historii Polski oraz Ameryki. 15 września 1820 roku, krótko po śmierci Kościuszki rozpoczęła się budowa kopca ku jego pamięci. Wybrano taką formę upamiętnienia, ponieważ kopiec znacznie trudniej zniszczyć niż pomnik. W 1823 roku zakończono prace. Usypany kopiec miał 80 m średnicy i ponad 34 m wysokości. Niestety, krótko po Wiośnie Ludów zaborca austriacki postanowił wokół Kopca Kościuszki wznieść fort cytadelowy. Obwarowania te stanowią element kopca do dzisiaj. Obecnie mieści się tam muzeum i restauracja, gdzie można usiąść i wypić kawę z widokiem na Kraków.

8. Cmentarz Rakowicki

To obok Powązek i Cmentarza Łyczakowskiego jeden z najważniejszych polskich cmentarzy. Założono go w 1803 roku. Cmentarz jest miejscem pochówku dla wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców Krakowa. Znajdziemy tutaj mogiły Jana Matejki, Marka Grechuty, Juliusza i Wojciecha Kossaków czy Andrzeja Bursy. Cmentarz upamiętnia też ofiary Rzezi Wołyńskiej, znajdują się tam kwatery uczestników powstania styczniowego i listopadowego, a wiele mogił zdobią rzeźby o charakterze artystycznym. Jest to miejsce, które skłania do refleksji i uczy historii.

9. Kościół na Skałce

Kościołem na Skałce określa się Bazylikę Świętego Michała Archanioła i Świętego Stanisława Biskupa. Ciekawym elementem tej budowli jest sadzawka znajdująca się na dziedzińcu kościoła. Według wierzeń woda z tej sadzawki ma właściwości uzdrawiające, ponieważ to właśnie tam wrzucono ciało świętego Stanisława. Obiekt powstał w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, a dzięki staraniom Jana Długosza wybudowano kościół. W krypcie zasłużonych pod kościołem na Skałce spoczywa między innymi Stanisław Wyspiański czy Czesław Miłosz.
10. Collegium Maius – Collegium Maius stanowi najstarszy budynek słynnej Akademii Krakowskiej. Akademię Krakowską znamy dzisiaj pod nazwą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt ten mieścił niegdyś mieszkania profesorów, bibliotekę oraz sale wykładowe. Od wielu lat jest swego rodzaju muzeum uniwersyteckim. Można podziwiać tam fragmenty przedmiotów, których używał sam Mikołaj Kopernik. Turyści mogą także zobaczyć jeden z pierwszych globusów, na których pojawił się kontynent amerykański. Niezwykle malowniczy obrazek stanowi dziedziniec budynku, który jest chętnie fotografowany i oglądany.

Kraków to niezwykłe miejsce nie tylko ze względu historycznego, ale przede wszystkim jako dowód, że pielęgnowanie tradycji i kultury przynosi ogromne korzyści. Turyści odwiedzający Kraków zwracają uwagę na niezwykły klimat, którego próżno szukać w innych europejskich miastach. Doskonale przygotowana baza hotelowa, pyszne jedzenie, niesamowity duch sztuki unoszący się w powietrzu i przyjaźnie nastawieni ludzie składają się na idealne miejsce do wakacyjnego wypoczynku. Odwiedzając Kraków jednocześnie uczymy się historii i chłoniemy piękne obrazy, które zapadają w pamięć.

I jak? Warto przyjechać do Krakowa? Jeśli udało nam się Was przekonać do przyjazdu właśnie w to miejsce, podziękujcie naszemu sponsorowi – Lumigo.pl – sklep oświetleniowy oferujący lampy do salonu i nie tylko do salonu https://lumigo.pl/rodzaj/salon/ – znajdziesz tutaj lampy zewnętrzne oraz wiele innych typów i modeli, które rozjaśnią Wam tym razem wnętrze domów.